VO-College

Årets handledare 2025

ÅH-25 gruppbild 1

Under VO-Collegeveckan har flera olika evenemang genomförts i VO-College Jönköpings län och den här veckan har också lokala och regional vinnare av Årets handledare uppvaktats.

ÅH-25 Jkp 1   

Kristina Magnssuon, Jönköpings kommun

      ÅH-25 Höglandet

Sven-Åke Skäär,           Eksjö kommun

ÅH-25 GGVV

Amanda Vahlin Radojici, Vaggeryds kommun

Alla tre vinnarna har uppvaktats med blommor och diplom från VO-College och arbetsgivarna har bjudit på fika.

Till vinnare i lokalt VO-College Höglandet har Sven-Erik Skäär utsetts. Han arbetar som undersköterska inom hemtjänsten i Eksjö kommun.

I lokalt VO-College GGVV har Amanda Vahlin Rodojici utsetts till vinnare. Amanda arbetar också som undersköterska inom hemtjänsten i Vaggeryds kommun.

Inom lokalt VO-College Habo-Jönköping-Mullsjö är det Kristina Magnusson som arbetar på Tornets äldreboende i Jönköping som har vunnit och som dessutom har röstats fram till Årets handledare i hela länet. Kristina kommer att representera Jönköpings län i den nationella omröstningen. Hela Sveriges vinnare koras den 4 december på VO-College Rikskonferens i Stockholm. Nu håller vi tummarna för att det blir Kristina!

Vi säger grattis till alla vinnare och till alla fantastiska handledare runt om i Jönköpings län!